Czym są Mikroinwertery fotowoltaiczne?

Czym są Mikroinwertery fotowoltaiczne?

Mikroinwertery fotowoltaiczne to ciekawa alternatywa dla standardowych inwerterów montowanych wraz z panelami słonecznymi na dachach domów, fabryk i innych tego typu placówkach.

Co to właściwie jest mikroinwerter i jak działa?

W poszukiwaniu odpowiedzi i informacji na temat fotowoltaiki każdy prędzej czy później natknie się na temat podzespołów stosowanych w tych instalacjach i zacznie zadawać sobie pytanie: „Który typ wybrać?”.

W przypadku standardowych rozwiązań najczęściej stosuje się jeden inwerter, do którego podłączone są wszystkie panele fotowoltaiczne.

Zdjęcie Microinwertera bezprzewodowego WVC700

Zatem co różni zwykły inwerter od mikroinwertera?

Ten drugi podłączany jest do pojedynczych paneli- każdy panel ma swój mikroinwerter. Inwertery, czyli inaczej falowniki zmieniają prąd stały (DC) w prąd zmienny (AC).

Jakie są zalety wykorzystywania mikroinwerterów?

Mikro-falowniki zachowują dłuższą żywotność przy takiej samej eksploatacji jak ich standardowe, centralne zamienniki. Dzięki podłączeniu wielu modułów w przypadku uszkodzenia, np.: spowodowanego wyładowaniem, zniszczeniu ulega tylko jeden podzespół, minimalizując tym samym koszty napraw lub wymiany. Właśnie z tego powodu coraz częściej przebudowuje się starsze instalacje.

Klasyczna instalacja fotowoltaiczna generuje nawet do 1000V stałego napięcia. Jest ono niebezpiecznie dla człowieka oraz grozi wywołaniem potencjalnego pożaru. W przypadku zajęcia się instalacji PV na dachu często rezygnuje się z działań gaśniczych z uwagi na wielkie niebezpieczeństwo. Mikroinwertery niwelują ryzyko zapłonu, ponieważ wykorzystują one napięcie prądu stałego nie większe niż 60V.

W klasycznych instalacjach zacienienie nawet jednego ogniwa wpływa na całość systemu. Nawet niewielkie uszkodzenie lub przerwa w dostawie słońca wpływają na działanie wszystkich modułów. Zmniejszają one produkcję energii nawet o kilkadziesiąt procent! W przypadku nowoczesnych rozwiązań tylko jeden moduł produkuje mniej prądu, a reszta działa od niego niezależnie.

Zdjęcie zainstalowanego inwertera Solax power

Dzięki mikroinwerterom dysponujemy dokładnym podglądem całej instalacji i każdego modułu osobno. Wiemy gdzie szukać problemu i jak szybko go rozwiązać, co w przypadku klasycznej instalacji jest po prostu niemożliwe i zmusza do wykorzystania zaawansowanych, kosztownych technik.

Kolejnym plusem za mikroinwerterami jest ich skalowalność. W każdej chwili możemy dokupić więcej części instalacji lub zrezygnować i modułu. Zapewnia to komfort w zarządzaniu budżetem- nie musimy kupować od razu dużej instalacji.

Mikroinwertery pozwalają na dołączanie różnych modułów, które działają z inną mocą niż „sąsiedzi” i nie hamują pracy mocniejszych.

Najważniejszym argumentem za są oczywiście koszty! Instalacja na mikroinwerterach nie musi być droższa od klasycznej! Małe, domowe instalacje będą tańsze z zastosowaniem nowej technologii jeżeli weźmiemy pod uwagę wydajność takiego rozwiązania.


Co z wadami Mikroinwerterów?

Oczywiście są. Mikroinwertery podłączone są do każdego panelu oddzielnie, co daje większe ryzyko awarii któregoś z nich – im więcej elementów tym bardziej prawdopodobne, że któryś przestanie działać.

Miktoinwertery montowane są pod modułami fotowoltaicznymi, co naraża je na trudne warunki atmosferyczne skracające ich żywotność. Niektóre firmy wycofują ze swojej oferty mikroinwertery, co może dać nam do myślenia – czy aby na pewno są takie innowacyjne i wytrzymałe?

Kolejną, ale na szczęście ostatnią ich wadą może być (choć nie musi) utrudniona wymiana zepsutego mikroinwertera. W przypadku awarii musimy zdemontować moduł fotowoltaiczny, aby dostać się do inwertera zainstalowanego pod nim.

Technik sprawdza działanie mikroinwertera pod panelem solarnym


Co zatem wybrać?

Zwolenników jak i przeciwników jest sporo, każdy ma swoje zdanie i każdy wprowadza taką instalację, do jakiej jest przekonany.

W tym artykule przedstawiliśmy zalety jak i wady stosowania mikroinwerterów w fotowoltaice. Projektując instalacje fotowoltaiczne, dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo – swoje i innych, a także awaryjność – zakładając taką instalację chcemy, aby jak najdłużej nam służyła.

Mikroinwertery posiadają mnóstwo zalet, ale jak wszystkie nowinki techniczne, także wady.

Podejmując decyzję, musimy poznać je wszystkie.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam temat mikroinwerterów!

Bez energii? Napisz do nas!

Mamy nadzieję, że energia i entuzjazm, które wkładamy w nasze działania, są zaraźliwe! 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz naszych usług, nie wahaj się napisać.
Jesteśmy gotowi, by pomóc!

Formularz kontaktowy

Wyślij do nas wiadomość lub skontaktuj się z nami.
tel. +48 512 160 510